بنیاد ایران‌شناسی

شعبه سیستان و بلوچستان

 

تاسیس بنیاد ایران شناسی شعبه استان سیستان و بلوچستان در تاریخ بیست و ششم آذرماه 1377 به تصویب رسید و این شعبه در شهر زاهدان فعالیت خود را از فروردین 1378 آغاز نمود. استقبال مسوولان استان و وفور زمینه های کاری در استان، موجب گردید شعبه در قالب دو واحد تحت عناوین واحد سیستان و واحد بلوچستان فعالیت نماید.

در آغاز فعالیت شعبه طبقه همکف ساختمان بازارچه های مرزی که در تملک استانداری بود به بنیاد ایران شناسی شعبه استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافت با پیگیریهای مکرر و درخواست جهت مکانی مجزا جهت شعبه سرانجام در سال 1379 یک باب منزل مسکونی واقع در خیابان دانشگاه جهت بنیاد ایران شناسی شعبه استان سیستان و بلوچستان از سوی استانداری خریداری گردید .

همچنین با تصویب هیات امناء بودجه ای به بنیاد ایران شناسی واحد سیستان جهت تاسیس قرار گرفت و مقرر گردید بخشی از ساختمان مخروبه ایرانگردی و جهانگردی بازسازی و در اختیار واحد سیستان قرار گیرد فعالیت بنیاد ایران شناسی واحد سیستان در سال 1378 زیر نظر شعبه زاهدان آغاز گردید با ادغام سازمان ایرانگردی و جهانگردی و میراث فرهنگی متاسفانه سازمان میراث فرهنگی نیاز خود را جهت ساختمان مذکور اعلام نمود که به رغم تلاش شعبه زاهدان به علت عدم همکاری مسوولان استان واحد سیستان پس از گذشت 14 سال فعالیت در سال 1392 تعطیل گردید. فعالیت واحد بلوچستان نیز با در اختیار گذاشتن یک باب منزل مسکونی در سال 1378 آغاز گردید و پس از چندین بار جابجایی سرانجام با تصویب هیات امناء مقرر گردید قسمتی از ساختمان بهداشت محیط قدیم ایرانشهر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بازسازی و در اختیار واحد بلوچستان قرار گیرد که پس از بازسازی در سال 1380 این مکان در اختیار واحد بلوچستان قرار گرفت و هم اکنون زیر نظر شعبه زاهدان مشغول به فعالیت می باشد.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایران شناسی، شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات